Pidamistingimused

Terve ja hästi hooldatud kääbusküülik on elav, reibas ja liikuv; tema puur näeb hea välja ega haise.

Kääbusküülik tahab liikumisruumi. Liikumine on vajalik, et hoida teie küülik tervena, kuid toas lahtiselt pidamine võib küülikule ohtlikuks osutuda. Ka siis, kui mitte hoolida näritud asjadest ja nurkadest, mahapoetatud pabulatest, käristatud tapeedist ja kõigist muudest pahandustest, mida loomake teha võib, on oht, et oma uudishimus teeb ta endale viga: saab juhtmeid närides elektrilöögi, sööb midagi eluohtlikku, kukub kusagilt alla vms. Võib ka juhtuda, et astute ise talle kogemata peale, vajutate küüliku ukse vahele või pillate talle midagi selga. Ohus on kõik vaasililled, toataimed, kommikausid ja puuviljavaagnad, ka kõikvõimalik paber- (raamatud, ajalehed) ja tekstiilmaterjal. Eriti armastavad nad aga plastmassisolatsiooniga juhtmeid, kaableid jms.

Küüliku tervise hoidmiseks on oluline võimaldada tal küllaldaselt liikuda vähemalt paar tundi päevas. Lihtsaim viis luua oma küülikule liikumist võimaldav ala on eraldada osa toast aiaga, millest küülik läbi ei pääse. Selleks sobivad näiteks lemmikloomapoes müüdavad koeraaedikud. Aedik hoiab küüliku eemal mööblist, elektrijuhtmetest ja mürgistest lilledest. Aedikut on võimalik kasutada ka õues muru peal, et su lemmik saaks rohtu näksida. Ära kunagi jäta küülikut õues järelvalveta, et ta ei satuks koerte- kasside ohvriks.

Kui sa kavatsed lasta küülikul oma kodus vabalt ringi käia, muuda kodu “küülikukindlaks”. Blokeeri kõik võimalikud põgenemisteed, peida ära juhtmed, kata kinni mööbel, mille kallal sa ei taha, et küülik oma hambaid proovib, pane küüliku jaoks kättesaamatusse kohta mürgised toalilled ja kodukeemia.

Kui ei ole võimalust eraldada küülikule toaga osa aiast, vii suvel oma lemmik õue muru peale. Selleks on sobilik võrkaed, mida saab vajadusel tõsta teise kohta. Vajadus kohta muuta tekib siis, kui küülik on rohu väga ära tallanud ja oma väljaheidetega reostanud. Aediku puhul peab silmas pidama, et küülik on uruloom, st oskab kraapida ja võib ennast puuri serva alt läbi uuristada. Samuti on ta hea hüppaja ja võib hüpata-ronida üle aia serva. Liiga jämeda silmaga võrgust poeb ta läbi. Küüliku aeda võivad tungida ka teised loomad-linnud, kelle eest tuleks küülikut kaitsta. Aedikus peaks küülikul olema võimalus varjule pugeda (kuudike) ja kindlasti puhas joogivesi kogu aeg võtta. Küülik ei taha olla märja (kastese) rohu sees ega kogu aeg niiskel maapinnal, samuti mitte otsese päikese ega tuule käes.

Kui peate küülikut aga ainult puuris, võivad tekkida järgmised probleemid:

Ülekaalulisus – põhjustatud enamasti liiga kaloririkkast söögist kombineerituna vähese liikumisega;

Pododermatiit – jalgade põletik, mis on tingitud pidevast niiskes ja räpases puuris istumisest;

Hõredad luud – küülikutel, kes on pidevalt väikesesse puuri suletud, võivad tekkida luuhõrenemised, mis võivad viia luumurdudeni;

Kehv lihastoonus – kui küülik ei saa piisavaslt liikuda, siis lihased, kaasaarvatud süda on vähe arenenud ja nõrgad;

Seedimine ja urineerimine – küülik, kes istub päevad läbi puuris võib omandada halvad harjumused roojamise;

Käitumisprobleemid – puuri suletud küülikul võivad tekkida erinevad käitumishäired nagu letargia, agressiivsus, lakkamatu puuri närimine, karva närimine, puuri sisustuse hävitamine.

Küüliku puur

Ilma järelevalveta peaks küülik olema ikkagi puuris. Puur peab olema piisavalt avar ja piisavalt kõrge, sest küülik tahab joosta, hüpata ja rahmeldada ning armastab tagajalgadele tõustes end kõrgustesse sirutada. Puur võib olla küülikule põhielupaigaks osa päevast või võib ka olla kogu aeg avatud küülikule eraldatud liikumisalal. Puur peab olema nii suur, et küülik saaks seal tõusta tagajalgadele ilma puuri lakke puutumata, ruumi peab olema puhkamise ajal end välja sirutada ning puuri võiks mahtuda ka WC nurk. Puur peaks olema lihtsasti puhastatavast materjalist ning vastupidav küüliku närimisele. Põhi võib olla ka peene silmaga metallvõrgust.

Allapanu

Kirjanduses väidetakse, et küülikule on vaja rohkesti pehmet allapanu. Ma ei ole selles väga veendunud (iseasi on muidugi emane poegimise ja imetamise ajal, samuti küülikupojad). Selles osas peaks iga küülikupidaja ise endale ja oma küülikule sobiva lahenduse leidma – mida allapanuks kasutada ja kui tihti puuri koristada. Allapanuks oleks sobilik kasutada saepuru, põhku, heina saepuru graanuleid jne. Allapanu tuleks vahetada regulaarselt 3-4 päeva tagant.

Temperatuur

Kääbusküülikule sobiv temperatuur on ikkagi tubane, kuigi paremini taluvad loomad jahedat kui liiga palavat. Ilusti võib pidada kääbusküülikuid ka välistes tingimustes, kuid siis peate talle panema rohkem allapanu (põhku), et tal oleks võimalus ennast selle sisse kaevata.

Lühiajaline temperatuurimuutus ei tee midagi halba (näiteks talvel autoga viimine-toomine). Ei soovitata tuuletõmbust ega suuri temperatuuri kõikumisi. Olge ettevaatlikud ahikütte puhul – arvestage, et loomake ei saa vastavalt temperatuurile ümber riietuda.

Puuri tuleks hoida hästi ventileeritavas, jahedas kohas. Kelder on küüliku pidamiseks liiga niiske ja küülik võib seal haigestuda. Optimaalne temperatuur küüliku jaoks on 16-22C. Temperatuur üle 26C on küülikule juba eluohtlik, ära jäta puuri otsese päikese kätte, isegi kui päike paistab läbi aknaklaasi. Kuumal suvepäeval aitab küülikut jahutada puuri pandud külmutatud veega plastikpudel.

Küülikuid võib pidada ka õues, kui neile on seal elamiseks sobivad puurid, mis kaitsevad tuule, vihma ja otsese päikese eest. Õuepuurid peavad olema kaitstud hulkuvate koerte, kasside ning rebaste eest..

Puuri puhkeala

Koduküülikute metsikud eellased veetsid suure osa päevast maa-alustes urgudes peidus olles. Koduküülikul on säilinud sama vajadus omada kaitstud kohta, kus end turvaliselt tunda. Mõnedele küülikutele meeldib istuda heina täis kastis, mõnedele meeldib end pealt kinnisesse kasti ära peita. Pane küüliku puuri mõni kast või korv, millesse ta saab end peita. Lemmikloomapoodides müüakse ka spetsiaalseid majakesi. Kui su küüliku puur on traatvõrgust pane talle sinna puust või muust materjalist plaat, millel ta saaks jalgu puhata.

Mänguasjad

Küülikud saavad vaimset tegevust süües heina ja rohelist, kuid lisaks mänguasjad on soovitavad. Küülikud armastavad närida, anna oma lemmikule lehtpuuoksi, puust närimismänguasju või keemiaga töötlemata puidust karpe või korve. Neile meeldivad asjad, mis teevad häält, võtmed, tühjad plast- või metallkarbid, beebimänguasjad, purgikaaned. Samuti meeldib neile närida tühje WC paberi või käteräti rulle.

Allikas:

  • Ajakiri Lemmik 4/2006
  • Minu kogemused kääbusküülikutega, Merike Koov
  • VeterinaryPartner.com

Comments are closed.