Nagu enamikul linnuliikidel, pole kukkedel ja kanadel väliseid suguelundeid. Paaritumine toimub kloaakide kokkupuute teel, mille käigus viiakse kuke sperma kana reproduktiivtrakti. Sellist akti kutsutakse ka romantilise nimetusega “kloaagi suudluseks”.
Peale paaritumist liiguvad kuke spermatotsoidid läbi kloaagi kana tuppe ja sealt edasi tupe ja emaka liitumiskohta, kus asuvad spetsiaalsed spermaatilised krüptid ( Fossulae spermaticae ), kus seemnerakke saab hoida erinevatel andmetel 2-4 nädalat viljastusvõimelistena.
Krüptid – torujad epiteeli näärmelised süvendid, mis ei ole eriti sügavad e looduslikud taskud.
Linnuliigist sõltuvalt on hoiustatud spermide viljastusvõimelisus erinev:
- kanadel on see 14-30 päeva,
- kalkunitel kuni 60 päeva,
- põldvutil 15 päeva,
- hanedel keskmiselt 12 päeva.
Osad spermidest jäävad siia, osad liiguvad kana suguteedes edasi. Kaks tundi peale paaritumist on nad levinud kogu tupes, 5 tunni pärast emakas, ööpäeva pärast läbivad nad kitsuse ja 4-5 päeva pärast on nad kõikjal munajuha alguses.
Ehk siis viljastatud mune saab kanadelt u 4-5 päeva peale esimest edukat paaritust ning hanedelt hiljemalt 5 päeval pärast paaritust, partidelt 4 ndast päevast peale paaritust.
Muna munemisel pigistatakse krüptidest välja seal paiknevad spermatosoidid mis liiguvad retroperestaltika abil mööda munajuha üles lehtrisse, kus toimub munaraku viljastumine.
Peristaltika – silelihaskestaga õõneselundite (näiteks söögitoru, soolte, mao, neerujuha) rütmiline kokkutõmbumine ja lõtvumine, mille tagajärjel nende sisu (näiteks sooltes toitkört) nihkub edasi.
Retro – tagasi
Ka need spermatotsoidid, mis on välja jõudnud lehtrisse ja pole veel munarakku viljastanud talletatakse lehtri alumises osas ja püsivad seal elujõulistena analoogselt eelmistele 2-4 nädalat.
Tänu sellisele sperma nö säilitusvõimele kana poolt on ka peale kuke eemaldamist karjast kanamunad viljastusvõimelised umbes 15-30 päeva jooksul.
Munaraku (rebu) viljastumine toimub munajuha lehtris u 15 minuti jooksul pärast ovulatsiooni.