Loomaomanik peab jälgima pidevalt oma looma üldist seisundit: kui küülik on reibas, sööb nagu tavaliselt, kõht on korras, ei köhi ega aevasta, silmadest rähma ei tule, siis peaks tervis korras olema. Tähelepanelikuks peab muutuma siis, kui looma välimus või käitumine tavapärasest erineb. Näiteks küülik on apaatne, tema karv on turris ja küülik konutab ühes nurgas.
Küülikuid tuleb vaktsineerida kaks korda aastas müksomatoosi vastu vaktsiiniga „Myxoren“, seda saate lasta teha erinevates kliinikutes. Vaktsiin on mõeldud selleks, et haigusi ennetada. Need ei tee küülikul enesetunnet paremaks ning kindlasti kohe ei ravi need haigusi, kuid nad annavad sulle kindlustunde, et need konkreetsed haigused ei ohusta sinu küülikut.
Küülikutel tuleb kontrollida pabulates sooleparasiite. Kui te märkate neid, siis tuleb samuti pöörduda veterinaari poole, kes teeb küülikule süsti.
Kõhuprobleemid võivad tekkida juhul, kui ühest söödast üleminek teisele söödale on väga järsk (nt. kuivalt söödalt värskele üleminek), samuti ka karvavahetuse ajal kui küülik lakub ennast, pestes neid suhu ning neelab alla. Soolestikust läbikäinud karvad on näha ka väljaheites: pabulad on justkui pärlid üksteise küljes kinni. Sellisel juhul võib anda küülikule ananassi süüa, mis on hea karvapallide lahustamisel organismis. Suure häda korral aitab vastav rohi, aga parem on katsuda küülikut paar korda päevas harjata ja nii suurem osa lahtisi karvu eemaldada.
Küülikute tavalised kõhuhädad on gaasid ja kõhulahtisus. Neid on võimalik õige toitmisega vältida või vähemalt hoida kontrolli all. Kõhulahtisuse (kui on tegemist ikka tõelise kõhulahtisusega) puhul tuleks võimalikult kiirest pöörduda küülikutega kogemusi omava veterinaararsti poole. Küülikule tuleks anda ainult kuiva heina ja vett.
Allikas:
- Minu kogemused kääbusküülikutega, Merike Koov