Mukoidne enteropaatia

Mukoidne enteropaatia (ME) ehk limane soolepõletik on tõsine haigus, mis tekib tavaliselt võõrutatud noorloomadel, harvem vanematel loomadel.

Mukoidne enteropaatia (ME) – ei ole nakkushaigus, vaid pidamise- söötmisehügieeniga   seotud haigus.

See on mitme põhjusega (multifaktoriaalne) soolehaigus. Sellele haigusele on iseloomulik limane või verislimane kõhulahtisus, mis on seotud soolemikrofloora häirega. Normaalne mikrofloora hävib ning sooltes tekib potentsiaalselt patogeensete bakterite ülekaal nagu E. coli ja Clostridium. Haigus areneb väga kiiresti ja võib põhjustada surma 3..4 päeva jooksul, ilma, et tekiks kõhulahtisus.

Haiguse esimeseks sümptomiks on ebamäärase kujuga ja väiksed väljaheited normaalsuurusega väljaheidete kõrval. See on märk  sellest, et küüliku seedesüsteem ei tööta korralikult ja on aeglustunud.

Väljaheited jäävad järest väiksemaks ja lõpuks jääb küülikul kõht kinni. Kui küüliku kõhtu katsuda tunnete te, et osa kõhust on pehme- gaase täis, kuid osa on kõva- see on soole osa,  kus seedesüsteem peatus ja väljaheited on pidama jäänud.

Fotodel on näha küüliku sooles kinni jäänud väljaheiteid

Peale haigestumist küüliku seedesüsteem ei tööta enam korralikult ning küülik lõpetab söömise. Kui küülikud on söömise lõpetanud, hakkavad nad rohkem vett jooma.  Peale seda tekib küülikul puhitus ja ta läheb kõhu piirkonnast punni. Kui küüliku kõhtu katsuda, tunnete gaase täis kõhtu, mis võib isegi mulksuda. Kui küülikut loksutada küljelt küljele, kuulete loksumise heli. Puhitusega tekivad küülikul valud, mille tõttu hakkab ta tavaliselt puuri nurgas silmad pilukil ja hambaid krigistades kössitama. Hammaste krigistamine on märk valust. Sellest hetkest küülik enam vett ei joo ja teda on võimatu päästa.

Soolemikrofloora häire põhjuseks on sagedamini  kiudaine vaene sööt (kiudaine sisaldus söödas  alla 10%, norm 18-20%), järsk söödamuutus, ebakvaliteetne sööt (nt hallitus), muud stressifaktorid nagu paaritumine, poegimine, kolimine, võõrutamine, üleasustamine, küülikul ei ole võimalust tarbida öö rooja (öine roe sisaldab B-kompleksi vitamiine).  Sageli lisandub soolepõletikule ka Eimerioos,  mis veelgi halvendab olukorda.

Haiguse ennetamiseks, kui farmis juba on esinenud haigust, soovitatakse võõrutatud poegadele anda tetratsükliine. Tetratsükliinid on bakteriostaatilised laiatoimelised antibiootikumid. Kogu farmi inventar tuleb pesta ja desinfitseerida.

Mõned ravimid, millega saate juba haigestunud loomi aidata (Eestis ravimid, millega saaks haigust ravida praktiliselt puuduvad):

Küülikutele tuleks anda kõrge kiudaine sisaldusega söötasid. Rohkem anda koresöötasid. Kindlasti kuiva heina ja lisaks teravilja (soovitavalt kaera). Kiudaine sisaldust on võimalik tõsta ka küülikutele mõeldud toidulisanditega, millistes on lahustuvaid ja lahustumatuid kiudaineid, mis soodustavad normaalset soolestiku funktsioneerimist.

Küülikul tekkinud gaasivalusid saab leevendada ka humaanravimitega, näiteks imikutele mõeldud gaasitilkadega. Annused on samad, mis imikutele.

Peale gaasivalude leevendamist tuleb hakata ravima kõhulahtisust. Küüliku kõhulahtisuse leevendamiseks võite kasutada dieetsööta soolestiku absorptsioonihäirete vähendamiseks. Küülikutele on olemas suukaudseks manustamiseks pastad, mida kasutatakse ägeda ja paranemisjärgus oleva kõhulahtisuse ajal, soola ja happe-aluse tasakaalu ning energiavarude taastamiseks. Soovitatav enne kasutamist ära kuulata veterinaararsti arvamus. Lisaks toksiinide ja organismile kahjulike ainete sidumisele, seob pasta ka teisi ravimeid. Teisi ravimeid ei tohi manustada 1 tund enne või 3 tundi pärast pasta manustamist.

Kuna küülikute sooltes tekib ka E.coli bakterite ülekaal, tuleks küülikutele manustada joogiveega ravimeid, mille toimeaineks on kolistiin.

Kolistiini kasutatakse E. coli ja Salmonella spp. põhjustatud raskete infektsioonhaiguste raviks. Tavaliselt kasutatakse seda seedetrakti infektsioonide raviks suukaudselt manustatuna joogiveega. Ravimeid, mille toimeaineks on kolistiin tuleb küülikutele annustada 4,5…9g 100kg/kehamassi kohta päevas või 4,5…9g 10 liitri joogivee kohta päevas. Preparaati tuleb anda ca. 3…5 päeva järjest, edasi puhast vett. Keeluaeg küülikulihale 2 päeva.

Allikad:

  • Mucoid Enteritis of Rabbits: Comparison to Cholera and Cystic Fibrosis, H. J. van Kruiningen and C. B. Williams
  • Three Little Ladies Rabbitry
  • CottonTails Rescue
  • Medirabbit.com
  • www.radil.missouri.edu