Küülikud poegivad tavaliselt öösiti või varahommikul. Tiinus kestab keskmiselt 31 päeva.
Ettevalmistusi poegimiseks hakkab küülikuema tegema kuni nädal enne poegimist. Kui teie küülik peaks poegima pange talle puuri kast kuhu ta saaks teha omale pesa. Kui kasti pole võib panna ka lihtsalt rohkem heina, sel juhul valib küülik ise, kuhu ta pesa teeb. Algselt ehitab küülik pesa heinast ning tavaliselt hakkab karvu kakkuma vahetult enne poegimist.
Poegimine võib võtta küülikul aega 10 minutist kuni ühe tunnini. Harva võib juhtuda ka nii, et küülik poegib ühe poja esimesel päeval ja teised pojad alles järgmisel päeval. Kui pärast poegimist jäävad pojad pikaks ajaks karvadeta katmata, peaksite sekkuma ja ise pojad karvadega katma. Tavaliselt küülikuema sekkumisest välja ei tee, kuid kindlasti läheb ta peale seda oma poegi kontrollima.
Küülik imetab oma poegi 1-2 korda päevas.
Seda, kas küülikupoeg on saanud piisavalt süüa, saate kontrollida teda pesast välja tõstes ja vaadates. Kui küülikupojal on nahk pingul ja kõht punnis, siis on tal ilusti kõht täis. Kui aga nahk on läinud volti ja tagumine osa on kuidagi väga peenikeseks jäänud, siis pole küülikupoeg piisavalt süüa saanud.
Küülikupoega saate toita sundtoitmisega. Selleks võetakse emaküülikul turjast kinni ja keeratakse selili ning pojake tõstetakse tema kõhule nisa otsa imema. Peab olema ettevaatlik, et emaküülik tagajalgadega rapsima hakates pojakest kaugele ei lennutaks. Ema suhtes on selline toitmisviis pisut julm, kuid poja jaoks ainus võimalus. Nii tuleb küülikupoega toita kaks korda päevas, seni kuni küülikuema hakkab ise oma poja eest hoolt kandma.
Küülikupojale tekivad kehale väiksed karvad kusagil nädalaselt. Silmi hakkavad pilutama kusagil kümne kuni neljateistpäevaselt. Kahe kuni kolmenädalaselt on küülikupojad juba ilusad karvakerad, kes hakkavad pesast välja käima ja küülikuema kõrvalt piima kõrvale muud toitu proovima.
Allikas:
- Minu kogemused kääbusküülikutega, Merike Koov