Küülik lemmikloomana

Ostes küüliku lemmikloomaks tuleks lasta tal tutvuda uue keskkonna ja uute lõhnadega. Küülikuga suhtlemist võiks alustada looma paitamisega ja käest sööda andmisega, sellisel viisil tekib kõige paremini usaldus teie ja küüliku vahel.

Looma eest tuleb kanda hoolt päevast päeva terve tema eluea jooksul.
Loomulikult kaasneb looma võtmisega palju positiivset. Just looma eest hoolitsedes õpib laps kohusetunnet. Silitades õpib õrnust. Looma tegemiste ja käitumise jälgimine võib olla lõbus ja lõõgastav vaheldus arvutimängudele või televiisorile.

Lemmikuks kasvatatavad küülikutõud

Hermeliin

Kõige väikseim kääbuküülik Euroopa tõustandardi järgi on Hermeliin, kes kasvab 0,8-1,5kg raskuseks. Hermeliin küülik mahub täiskasvanuna ilusti kahte peopessa ära. Hermeliini pea ja keha on ümmargused, silmad suured ja kõrvad väga lühikesed. Euroopa standardi järgi on ideaal kõrvade pikkus 5-6 cm.

Lõvilakk

Lõvilakk on kõige levinum kääbusküüliku tõug. Tema kaela ümber on lõvilakka meenutav krae, kõrvad lühikesed ja paksud, värvivalik mitmekesine, kaal 1,3-1,8 kg.

Kääbus päss

Kääbus päss on kõige väiksem pässküülik. Kõrvad on neil sündides püsti ja hakkavad alla langema 1-2 kuuselt, harvem ka 3 kuuselt. Kääbus pässide kaal on 1,25-2kg. Värvivalik on kääbus pässidel mitmekesine.

Kääbus reks

Tõu eripäraks on hästi lühike, tihe ja sametine karv. Täiskasvanuna kaaluvad kääbus reksid 1,2- 1,4 kg, nende kõrvade pikkus 6 – 7 cm. Värvivalik on mitmekesine.

Poola küülik

Poole küülikul on väga palju erinevaid värvusi, tuntuim on punasilmne valge. Ideaalkaal Põhjamaade standardi järgi 0,70-1,30 kg. Karvkate on läikiv. Iseloomult väga elavad, liikuvad ja kiired. Ei soovitata väikestele lastele, on pigem täiskasvanute lemmikloom. Elavad üsna kaua, 8-10 aastat ja kauemgi.

Hollandi küülik

Hollandi küülik on väikest tõugu küülik, kuigi kõige suuremat kasvu eelmistest tõugudest. Oma välimuselt on ta väike ja kompaktne. Kõrvad on püstised ja kikkis. Hollandi küülikul on karvkate kahevärvilise mustriga, kusjuures põhivärvuseks on alati valge. Hollandi küülikud kasvatatakse enamasti lemmikloomadeks, kuna markeeringutelt ja kehatüübilt ideaalset looma on väga keeruline saada. Looma keskmine eluiga on 5-8 aastat ning eluea pikkust saab pikendada küüliku steriliseerimise/kastreerimise teel. Pikima elueaga Hollandi küülik on elanud 15 aastaseks, ka 10 aastat ei ole ebatavaline selle tõu juures. Hollandi küülik kaalub keskmiselt 2,5- 3,25kg.

Allikas:

  • Ajakiri Lemmik 4/2006
  • Minu kogemused kääbusküülikutega, Merike Koov

Comments are closed.