Kasvatatavad tõud

Kasvatatavad küülikutõud

Meie farmis kasvatatavad küülikutõud leiate vasakpoolsest menüüst klikates vastava küülikutõu nimel. Küülikutõu nimel klikates avaneb küülikutõugu iseloomustav informatsioon ja vastava tõu standard.

Küülikutest üldiselt

Küülikud on perspektiivsed ja kergesti kasvatatavad põllumajandusloomad. Nad on kõigist põllumajandusloomadest kõige sigivamad ja varavalmivamad.

Raskete tõugude täiskasvanud küülikute kehamass on keskmiselt 4…6 kg, vahel ka rohkem, keskmist kasvu tõugudel 3…4 kg. Väliselt on küülikute kõige iseloomulikumateks tunnusteks suhteliselt pikad kõrvalestad ja tugevasti arenenud tagajäsemete lihased. Skelett moodustab 9…10% küüliku kehamassist. Esijäsemetel on 5 varvast ja tagajäsemetel 4.

Sööt läbib küüliku seedekanali ühe-kahe päeva jooksul (70…80% söödast). Seedumata söödaosad neljandal-viiendal päeval. Küüliku roe on kahesuguste kerakeste kujuline: kõvad ja niisked kerakesed, mis väljutatakse peamiselt öösel. Viimased sisaldavad rohkesti proteiini ja vitamiine ning küülikud söövad need ära (koprofaagia).

Küülikud on väga tundlikud sissehingatava õhu puhtuse suhtes, eriti halvasti mõjub neile ammoniaak.

Küüliku füsioloogiline suguküpsus saabub 3…4 kuu vanuselt, soovituslik paaritusiga 6 kuuselt. Küülikul ei ole kindlalt avalduvat sigimise sesoonsust, mistõttu ta võib tiinestuda igal aastaajal. Mittetiine küülik indleb pidevalt iga 8…9 päeva järel. Küüliku tiinus kestab 29…32 päeva. Tavaliselt poegib küülik 31-el päeval. Poegimine kestab 10 minutist kuni ühe tunnini. Pesakonnas on tavaliselt 6…12 vähese karvkattega, suletud silmade ja kuulmekaäikudega poega. Sündides kaalub küülikupoeg 45…65 g, rasketel tõugudel ka kuni 90 g. Vastsündinud küülikutel on 16 hammast. Hammaste vahetumine algab 18. päeval pärast sündimist. Pärast hammaste vahetust on küülikul 28 hammast.

Esimestel elunädalatel sõltub küülikupoegade kasv emasküüliku piima kogusest ja koostisest. Piimanäärmeid on emasküülikul tavaliselt 4 paari (erandina ka 3…6 paari). Kuni 17…20 päeva vanuseni toituvad küülikupojad ainult emapiimast, mida päevas eritub 50…200 g.

Nägema hakkavad küülikupojad 10…14. elupäeval. Küülikupojad sünnivad enamikus täiesti paljana. Kuigi karvatipud on nahapinnalt läbi tunginud, on need vaevumärgatavad. Nähtavaks saab karvastik 5…7. elupäeval, mil karvad on 4…5 mm pikkused. Esimese kuu lõpul algab esimene ealine karvavahetus, mis kestab 75 kuni 90 päeva ja lõpeb 3,5…4 kuu vanuses. Karvavahetus algab koonult ja kaela alt, jätkudes turjal, seljal, külgedel ja kõhul ning lõppedes jalgadel. 5…15 päeva pärast esimese ealise karvavahetuse lõppu algab teine ealine karvavahetus, mis kestab samuti kuni 90 päeva. Täiskasvanud küülikule omase karvkatte saab küülik seega alles 5,5…6,5 kuu vanuselt.

Allikad:

  • Küülikukasvataja käsiraamat, G. Merisalu jt., 1964
  • Küülikukasvatus, G. Merisalu jt., 1983
  • Küülikukasvatus, H.Tikk, S. Kangur, 2003