Kasvatatavad tõud

Kalifornia

Väga hea lihatõugu küülik, aretatud USA-s uus-meremaa valge, himaalaja ja tšintšiljaküüliku baasil. Ta on tugeva kehaehitusega. Luustik on peenike, kuid piisavalt vastupidav, kere on kompaktne, proportsionaalne. Rind on lai, piisavalt sügav; selg lühike, lai, ühtlaselt laienev nimme-ristluu suunas. Laudjas on lai, ümar; jalad tugevad, sirged, tiheda karvkattega ja tugevate lihastega. Täiskasvanud küülik kaalub 4…5 kg. Pesakonnas on keskmiselt 8 poega. 60…65 päevased küülikubroilerid kaaluvad 2,2…2,3 kg. Nende tapasaagis on 60%. Lihakehast moodustab liha 82…85%.

See küülikutõug on hästi kohanenud pidamiseks mehhaniseeritud küülikufarmides, kus on olemas reguleeritav mikrokliima ja võrkpõhjaga puurid.

Karvkate on läikivvalge, tihe, elastne. Saba, käpad, kõrvad ja ninaots on tumepruunid või peaaegu musta värvi, meenutades selles osas himaalaja küülikut.

Praeguse Euroopa Standardi järgi vastab kalifornia standardile minimaalselt 3,00 kg kehakaalu juures. Ideaalkaal, mille eest näitusel antakse 10 punkti on 4,00- 5,00kg.

Punktide jaotavus Euroopa Standardi järgi

PositsioonHinnatav positsioonMaksimaalsed punktid
1.Tüüp ja kehaehitus20 punkti
2.Kaal10 punkti
3.Karvkate20 punkti
4.Pea15 punkti
5.Markeeringud15 punkti
6.Värvus ja läige15 punkti
7.Üldmulje5 punkti
 Kokku100 punkti

Tüüp ja kehaehitus
Keha on lühike, jässakas ja kandiline ning hästi lihaseline. Luustik on oma struktuurilt suhteliselt kerge, kael lühike. Ühtlane ning lai ja lihaseline õlavöötmest alla välja, kenasti ümardunud tagaosani. Jalad asetsevad kenasti laiali. Väike ühtlane lõualott on lubatud vanematel emasloomadel.

Kaal
Kehamassi indeks üle 8 kuu vanustel loomadel.

Kilogramm3.00kg3.50kg4.00-5-00kg
Punktid8910

Karvkate
Karvkate on keskmise pikkusega ja tiheda aluskarvaga ning lõpeb läikivate ohekarvadega.

Pea
Pea on lühike ja tugev.

Kõrvad
Kõrvad on hästi ümarad ja kooskõlas looma enda pikkusega, vahemikus 11-13cm.

Markeeringud
Tumedad markeeringud peavad olema ninal, kõrvadel, jalgadel ja sabal. Nende tume vari lihtsustab valge värvuse esilekerkimist. Markeeringu ääred peavad olema ühtlased.

Värvus
Põhiline värvus on valge. Markeeringud on mustjad/tumedad. Mida tumedamad markeeringud, seda parem. Lubatud ja tunnustatud markeeringu värvused on must, havannapruun ja sinine. Silmad on punased, küüned luukarva.

Väikesed vead
Tuleb vaadata üldisi vigu tüübis, kehahoiakus, karvkattes ja värvuses. Pikk ja kitsas pea. Silmavärvus hele, kerged värvuserinevused silmadel. Värvus kõike muud kui valge. Pikad ja jämedad jalad. Kergelt pikemad kõrvad, avatud ja lusikakujulised, pehmed. Õlgadest kitsas või liigne rasvasus, tagaosa kitsas, lame, kondine, nõrk puus, mandoliinjas kehakuju. Karvastik ebaühtlane või laiguline.

Diskvalifikatsioon
Karvkattel esineb tumedaid karvu, laike. Markeeringud liiga suured: esijalgadel ülalpool küünarnukki ulatuv markeering. Tagajalgadel 5cm üle kannakõõluse markeering. Täielik markeeringute puudus kas ninal, sabal, kõrvadel või jalgadel. Selgepiirilised valged laigud markeeringuga alal või tumedad karvad valges karvastikus. Kaks või enam värvusega või värvusetut küünt.

Allikad:

  • Euroopa Standard
  • Küülikukasvatus 2003, H.Tikk, S. Kangur
  • The British Rabbit Council