Kasvatatavad tõud

Uus-meremaa valge

Uus-meremaa küülik on üks vanemaid lihaküülikuid, aretatud 1910. a. USA-s. Tõu kujundamiseks kasutati punaste uus-meremaa küülikute hulgas nende puhasaretusel ilmnenud albinoosseid isendeid. Saadi kiirekasvulised ja heade lihaomadustega loomad. Kehamassi suurendamiseks kasutati aretuses ka flandria hiidküülikuid. Praegu on tõug laialt levinud.

Kahekuused küülikubroilerid kaaluvad 2,2 kg, tapasaagis on neil 60%. Lihakehast moodustab liha 77,5%. Uus-meremaa küülikud on tugeva konstitutsiooniga, luustik ja lihastik on hästi arenenud, seda eriti puusadel, seljal ja rinnal. Laudjas on lai, ümar, jalad on tugevad, sirged ja hästi arenenud lihastega. Täiskasvanud isendid kaaluvad 4…5 kg, pesakonnas on keskmiselt 7…9, vahel ka 10…12 poega.

Loomad on rahuliku iseloomuga, jalad on tiheda karvkattega, mis võimaldab neil intensiivsel pidamisel kohaneda puuri võrkpõhjaga. Nad on nõudlikud söötmistingimuste suhtes. Karvkate on valge, hõreda aluskarvaga. Genotüübilt albiino.

Praeguse Euroopa Standardi järgi vastab Uus-Meremaa valge standardile minimaalselt 3,50kg kehakaalu juures. Ideaalkaal, mille eest näitusel antakse 10 punkti on vahemikus 4,50 –5,50kg. Kui loom on üle 200 g antud kaalust kergem, siis seda looma ei soovitata aretusse võtta.

Punktide jaotuvus Euroopa standardi järgi

PositsioonHinnatav positsioonMaksimaalsed punktid
1.Tüüp ja kehaehitus20 punkti
2.Kehamass10 punkti
3.Karvkate20 punkti
4.Pea15 punkti
5.Kõrvad15 punkti
6.Värvus15 punkti
7.Üldmulje5 punkti
 Kokku100 punkti

Tüüp ja kehaehitus
Keha on jässakas, piklik ja lai. Hästi massiivne ning lihaseline. Eriti lihaselised on selg ja kintsud. Jalad on lühikesed ja asetsevad laiali. Vanematel emasloomadel on lubatud lõua all väike lott.

Kaal
Kehamassi indeks üle 8 kuu vanustel loomadel.

Kilogramm3.50kg4.00kg4.50-5-50kg
Punktid8910

Karvkate
Karvkate on keskmise pikkusega ja tiheda aluskarvaga, korraliku loori ja läikega. Karvkate peab olema lopsakas ja särama ning olema ühtlase pikkusega, karvkattes ei tohi esineda karva vildistumist ega pulstumist. Tegemist on tagasivalguva ehk elastse karvkattega. Karvkatte pikkus 2.50-2.70cm.

Pea
Pea on tugev, madala lauba ja suuga. Pea asetseb hästi keha ligidal, kaela pole peaaegu märgata.

Kõrvad
Kõrvad on lühikesed, sirged ja struktuurilt väga tugevad, hästi karvased ja ümarad (10 – 12 cm).

Värvus
Värvuselt on loom täiesti valge. Valge värvus ulatub nahani. Silmad on heledad punased (albiino), küüned värvita.

Väikesed vead
Tuleb vaadata üldisi vigu tüübis, kehahoiakus, karvkattes ja värvuses, pulstunud karvad. Peenikesed jalad, kitsas pea, pikem kael, õhuke karv, volditud või liiga pikad kõrvad, kergelt kollase või halli varjundiga, kergelt õhuke karv. Emastel suurem lott.

Diskvalifikatsioon
Suuremad kõrvalekalded tüübi, kehaehituse, karvastiku, värvuse osas. Tugevalt kollase või halli tooniga, karv liiga pikk või liiga lühike.

Allikad:

  • Euroopa Standard
  • Küülikukasvatus 2003, H.Tikk, S. Kangur
  • The British Rabbit Council