Kasvatatavad tõud

Hollandi küülik

Hollandi küülik on väikest tõugu küülik. Tõug pärineb1850 aastast, mil teda nimetati „Hollander’iks“. Tõug toodi Inglismaale 1864 aastal. Hollandi küülik sai kiiresti populaarseks paljudes maades. Nüüdseks on Hollandi küülik väga tuntud oma eriliste markeeringute poolest. Hollandi küüliku kasvatajad on laiendanud värvuste skaalat, samas on hoitud alles tõule iseloomulikud markeeringud. Hollandi küüliku aretus on üks raskemaid üldse ning on väljakutseks ka kogenenud küülikukasvatajatele.

Hollandi küülikud saavad suguküpseks 5 kuni 7 kuuselt, kuid parim paaritusiga on 6 kuuselt. Keskmine pesakonna suurus 5-6 poega.

Välimus
Hollandi küülik on oma välimuselt väike ja kompaktne. Kõrvad on püstised ja kikkis. Tugevad tagajalad on tunduvalt pikemad kui esijalad. Hollandi küülikul on karvkate kahevärvilise mustriga, kusjuures põhivärvuseks on alati valge. Hollandi küülikud kasvatatakse enamasti lemmikloomadeks, kuna markeeringutelt ja kehatüübilt ideaalset looma on väga keeruline saada. Looma keskmine eluiga on 5-8 aastat ning eluea pikkust saab pikendada küüliku steriliseerimise/kastreerimise teel. Pikima elueaga Hollandi küülik on elanud 15 aastaseks, ka 10 aastat ei ole ebatavaline selle tõu juures. Hollandi küülik kaalub keskmiselt 2,5- 3,25kg.

Näitajad ja iseloom
Hollandi küülik sobib lemmikloomaks nii üle 10 aasta vanustele lastele kui täiskasvanutele. Noorematele lastele ainult järelevalvel. Tõug on iseloomult energiline, heasüdamlik ja üsna seltskondlik. Nad vajavad palju hoolt ja tegevust, kuna neil hakkab väga kergelt igav. Nad on intelligentsed ja lihtsalt õpetatavad.

Punktide jaotavus Euroopa Standardi järgi

PositsioonHinnatav positsioonMaksimaalsed punktid
1.Tüüp ja kehaehitus20 punkti
2.Kehamass10 punkti
3.Karvkate20 punkti
4.Pea ja kõrvad15 punkti
5.Pealiskarv15 punkti
6.Aluskarv15 punkti
7.Üldmulje5 punkti
 Kokku100 punkti

Perfektne markeering
Kui soovid endale võtta Hollandi küülikut, peaksid tutvuma selle tõu standardiga. Hollandi küülikul peab lauk olema ühtlase kolmnurgaga ümber põskede ninast kõrvadeni välja, samuti ulatub lauk alla kaelale. Lauk lõpeb kõrvade ees teravatipuliselt. Sadul peab olema ellipsi kujuline ja selgepiiriline. Pool looma kehast alates õlgadest on valge, see poolik ring on ka kõul. Tagajalad on piiritletud stopiga, mis ulatub varvastest poolde pahkluuni. Stopid peavad olema selgepiirilised ja ühtlased, ühtlus on siin võtmeks.
Ideaalkaal jääb vahemikku 2.50…3,25kg.

Allikad:

  • Euroopa Standard
  • Küülikukasvatus 2003, H. Tikk, S.Kangur
  • Küülikukasvatus, G. Merisalu
  • Verlannahill Rabbitry
  • American Dutch Rabbit Club
  • The British Rabbit Council