Kasvatatavad tõud

Aafrika hani

Aafrika hane päritolu kohta ühesed kindlad andmed puuduva. Ainus milles enamus allikaid ühtset seisukohta omavad on see, et aafrika hani ei pärine mitte Aafrikast nagu nimest võiks eeldada vaid hoopis Aasiast nii nagu ka hiina hani.

Aafrika hane päritolu kohta on kaks teooriat:

Üks väidab, et aafrika hani on metsikute luikhanede ja hiina hane ristamiste tulemus ja teine arvab, et nad on metsikute luikhanede otsesed järeltulijad ja nende ainulaadsed omadused on valikulise aretuse tulemus.

Selles ollakse üksmeeles, et tõu päritolu algab 19 sajandi keskpaigast.

Prantsusmaal kannab aafrika hani nime L’oie Africanine.

Tõu iseloomustus

Aafrika hane loetakse raskeks tõuks, kuid kaalult on ta kergem, kui tuluusi hani ja emdeni hani. Nendega võrreldes aga kasvavad “aafriklased” tunduvalt kiiremini ja saavutavad varem suguküpsuse. Tõugu iseloomustavaks tunnuseks on musta värvi kügar otsmikul ja tume triip pea ja kaela tagaküljel ning kaelal rippuv nahavolt (dewlap), mis ulatub alalõualuust kaela ja kõri ristmikuni. Nahavoldi täielik väljaarenemine võib võtta aega 12-36 kuud.

Sulestiku värvuse järgi eristatakse tuhmkollast (buff) värvi, pruun/halli värvi ja valget värvi. Silmade värv võib varieeruda helesinisest terashallini. Jalad on musta värvi.

Sugupoolte suhteks ühe isahane kohta loetakse 2-6 emaslindu.

Munevad aastas 20–40 muna, muna värvust valge, muna kaal 140–225 grammi.

Täiskasvanud isahaned kaaluvad 10-12 kg ja emashaned 8-10 kg.

Allikad: 

  • https://hozyaistvo.com/articles/476-krupnye-porody-gusei.html
  • https://www.roysfarm.com/africangoose/
  • https://poultrykeeper.com/goose-breeds/african-geese/
  • https://www.beautyofbirds.com/africangeese.html