Kasvatatavad tõud

Amroks

Tõug aretati 1874. aastal USAs ja kandis algul nimetust Barred Rocks. Kuna nii amroksi kui ka plimutroki tõug aretati dominikaani, jaava ja braama kanade ristanditest, ei pea paljud aretajad neid kaht eraldi tõugudeks, vaid ühe tõu eri variantideks.

Euroopas tunnustati Amroks iseseisva tõuna 1961 aastal.

Tugevad kompaktse kehaehitusega linnud laia rinna ja keskmise kõrgusega jalgadega. Loomult rahulikud ja usaldavad. Neil on lihthari, keskmise suurusega lokutid ja punased kõrvalapid.

Värvused: eranditult triibulised. Amroksite puhul on võimalik juba tibude sugu kindlaks määrata: kukkede sulestiku triibud on võrdse laiusega, kanadel aga tumedad triibud umbes kaks korda laiemad kui heledad. Seetõttu on emased tibud tumedamad kui isased.

Eripärad: kiire kasvuga ja vastupidav tõug, kelle haudeinstint on väga nõrk. Vanusega kipuvad kergesti rasva minema, neid ei tohiks liigselt sööta, sest munatoodang väheneb seeläbi oluliselt. On olemas kääbusvorm, kelle kuked kaaluvad umbes 1,2 ja kanad 1,0 kilogrammi. Kääbustõu aastane munatoodang on umbes 140  muna.

Täiskasvanud lindude kehamass: kukk 3…4 kg ja kana 2,5…3 kg.

Aastane munatoodang 200-220 muna, munad kollakaspruunist pruunini.

Allikad:

  • Suur kanapidamise käsiraamat, Axel Gutjahr