Kasvatatavad tõud

Ruuge-vilepart e ruuge puupart (Dendrocygna bicolor)

Liiki kirjeldati esmakordselt 1816. aastal. See on üks levinumaid puupartide liike, keda on maailmas umbkaudu 1,3–1,5 miljonit isendit ning kes on asustatud neljal mandril ja neljas erinevas zoogeograafilises tsoonis. Nad on levinud ja arvukad Põhja-Ameerika rannikualadel, kogu Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, Aafrikas (Sahara lõunaosas), Madagaskaril ja India poolsaarel.

Kirjeldus

Keskmise suurusega pardiliik: kogupikkus 45–53 cm, isased kaaluvad 621–755 g, emased kaaluvad 631–739 g. Keha – pikk, pikk kael ja pikad jalad – sarnaneb pigem hanega kui tüüpilise pardiga. Pea on pirnikujuline, saba on lühike.

Nagu nimest järeldada võib, domineerib sulestikus punane või pigem pruunikas-punane värv, mis on peas, kaelas, rinnal, kõhul ja külgedel. Loetletud kehaosadel ei ole punase peal mustrit, välja arvatud pisut heledam kael, millel on tumepruunid täpid. Külgede ülaosa ja alaosa pikemad suled on  kreemikasvalged, pruunide otstega. Seljaosa ja lennusuled on tumepruunid, punakaspruuni mustriga. Nokk on mustjas, jalad sinakashallid. Täiskasvanud linnud peaaegu ei erine üksteisest, välja arvatud see, et emased isendid on mõnevõrra väiksemad ja värvitud veidi kahvatumates toonides. Noortel lindudel  täiskasvanutega väliseid erinevused puuduvad.

Pesitsus

Pesitsusaeg on tihedalt seotud vihmaperioodi ja märgalade olemasoluga. Zambezi põhjaosas ja Lõuna-Aafrika jõgedes pesitsevad linnud siis, kui sademeid on vähem, lõunapoolsed linnud aga vastupidiselt just vihmaperioodil.

Ameerika mandril on ruuge-vilepart rändlind, seetõttu ilmuvad nad pesitsusaladele veebruarist aprillini. Paljundamine algab aprilli alguses ja kestab juuli alguseni, harvem augusti lõpuni.

Lõuna-Ameerikas ja Lõuna-Aafrikas kestab pesitsemine detsembrist veebruarini. Nigeerias – juulist detsembrini. Indias piirdub pesitsusaeg mussoonihooajaga, juunist oktoobrini, haripunktiga juulis-augustis.

Kurnas on keskmiselt 10 muna, mis inkubeerivad umbes 24-26 päeva. Noorlinnud saavutavad lennuvõime 63 päevaselt ja suguküpsuse 1 aasta vanuses. Emased võivad muneda üksteise (või teiste liikide) pesadesse; sellised “prügikastid” võivad sisaldada üle 60 muna. Paari mõlemad linnud hauvad vaheldumisi, mis on partide seas ebaharilik. Punased vilistavad pardid loovad paarid kogu eluks ja leiavad partnerid juba üheaastaselt.

Toitumine

Suurema osa toidust hangivad puupardid madalas vees, samuti aeglase vooluga järvede ja jõgede kallastel. Samuti meeldib neile toituda üleujutatud riisipõldudel, kus ollakse sageli koondunud suurtesse rühmadesse.

Vilistava pardi menüü põhiosa koosneb taimsetest toitudest, vee- ja pinnataimedest, magus ristiku seemnetest ja puuviljadest, sibulatest ja risoomidest, võrsetest, suhkruroopungadest, timuti rohust ja muudest rohttaimedest, samuti vees elavatest väiksetest koorikloomadest ja selgrootutest.

Allikad:

  • http://zoogalaktika.ru/photos/aves/anseriformes/anatinae/dendrocygna/dendrocygna-bicolor
  • https://www.audubon.org/field-guide/bird/fulvous-whistling-duck
  • https://animalreader.ru/ryzhaya-drevesnaya-utka.html
  • http://zoobird.ru/birds/vodoplavaushie-ptici/-anatidae/drevesnii-utki/dendro