Kasvatatavad tõud

Nurmvutt

Oma nimetuse on nad saanud neile iseloomulikust vilistavast häälitsusest (bob-bob-white). Nurmvutid kuuluvad selvavutlaste sugukonda ja kanaliste seltsi. Nad on pärit Ameerikast. Tegemist on Tennessee osariigi tunnuslinnuga.

Põhiliselt kasvatatakse neid jahilindudeks, hobilindudena ja liha tootmiseks, jahikoerte treenimiseks. Munad on neil lumivalged, natukene pisemad kui lihavuti munad, kujult meenutavad rohkem koonust. Munema hakkavad nad meie tingimustes kuuendaks elukuuks.

Kana muneb umbes 80 muna. Haudeperiood kestab 23-24 päeva. Pidamise osas kohastuvad nad meil hästi, talvel saavad hakkama väliaedikus, soovitatavalt kolooniana, kus nad sooja hoidmiseks gruppidesse koguneda saavad.

Nende sood on määratavad alles siis, kui nad hakkavad suguküpseks saama, see on alates 2,5 kuu vanusest, siis kujunevad neil välja välised tunnused- isastel on uhkem sulestik.

Nad on monogaamsed ja territoriaalsed linnud. Aretajad peavad neid paaride, triode või kolooniatena piisavalt suurtes aedikutes või aretuspuurides.

Toitumise osas armastab väga igasuguseid seemneid, putukaid, usse, tigusid, värsket (salatit, naati, marju jms). Põhitoiduks sobib munavuttide ja vutitibude täissööt, pesitsusperioodil on soovitatav lisakaltsium ja lisaproteiin.

Munevus hakkab langema septembris, oktoobri paiku teevad nad pausi ja suurem munemine algab taas kevadel, siis nad munevad igal päeval kuni puhkeperioodini.