Kasvatatavad tõud

Ayam Cemani

Ayam Cemani on üks kõige haruldasemaid ja eksootilisemaid kanatõuge maailmas, kuna tegemist on tõesti unikaalse linnuga. Siinkohal mängib rolli tema domineeriv hüperpigmentatsioon melaniin.

Ayam Cemani nimi tuleneb indoneesia ja jaava keelest. Ayam tähendab indoneesia keeles  kana” ja Cemani tähendab jaava keeles täiesti must”.

Ayam Cemani tõug pärineb Indoneesia saarelt nimega Jaava. Esimest korda imporditi seda tõugu Euroopasse aastal 1998 hollandi aretaja Jan Steverink poolt. Lindude vastu tunti väga suurt huvi just nende välimuse ja geneetika pärast. Ayam Cemani on üks kallimaid kanatõuge maailmas, ühe linnu hind võib küündida kuni 2500 dollarini.

Aasias on tõug tuntud ka müstiliste võimete poolest ning teda on tihti kasutatud meditsiinis ning ohverdamisega seotud rituaalides. Samuti on nad tuntud hea edu ja õnne toojatena. Mõned aasia elanikud usuvad, et Ayam Cemani liha söömine kergendab nende südametunnistust ning nende lindude kasvatamine toob perre jõukust.

Linnud on üleni musta värvi: roheka läikega must sulestik, musta värvusega jalad ja varbaküüned, must nokk ja keel, must hari ja lokutid, musta värvi liha ja luud (ka luuüdi) ning isegi tumedad siseelundid. Ka veri on tumedamat tooni.

Kuked kaaluvad 2-3,5 kg ja kanad 1,5-2,5 kg.

Kanad munevad 80 valget või õrnalt roosa varjundiga munaMunad kaaluvad 40-45 grammi. 

Allikad:

  • Greenfire Farms
  • Cemani Farms- pure ayam cemani poultry breeding
  • Amusing Planet- Ayam Cemani: A Rare Chicken Breed That is Black Inside Out