Kasvatatavad tõud

Sini-paabulind e india paabulind (Pavo cristatus)

Sini-paabulind ehk india paabulind ehk sinipaabu ehk vau on suur linnuliik kanaliste seltsis faasanlaste sugukonnas. Sini-paabulinnu looduslik levila on India ja Sri Lanka. Kergesti äratuntav oma suure ja uhke saba järgi, mida isaslind kasutab lehvikuna laialilaotatuna emaslindude tähelepanu võitmiseks.

Tegu on India rahvuslinnuga.

Seda omapärast lindu, kes 4000 aastat tagasi Mesopotaamiasse toodi, kohtab tänapäeval kogu maailmas. Värvikireva ning kauni sulestiku tõttu peetaksegi paabulinde ilulinnuna ja seda ka põhjamaades, sest elutingimuste suhtes pole nad eriti nõudlikud.

Looduses elavad paabulinnud väikeste rühmadena künklikel, metsaga kaetud aladel. Päeva veedavad nad maapinnal tihedasse padrikusse varjununa. Hämaras peidavad end puulatvades, kus nad veedavad ka kogu öö.

Kui nad pärastlõunal või õhtuhakul okstele lendavad, toovad nad kuuldavale ebameeldivat, lapse nuttu meenutavat heli, mis kostub ümbruskonnas väga kaugele.

Paabu on seltsiv ning oma kodumaal armastatud lind, seetõttu esineb teda sageli inimasulate ligiduses. Värvikas sulestik kindlustab talle tihedas padrikus, valguse ja varjude mängus, suurepärase maskeeringu.

Paabu päevarütm on üsna regulaarne. Igal õhtul naaseb ta puhkama ühele ja samale puule, toitu käib samuti hankimas väljakujunenud kohtades.

Paabu, kelle peamisteks vaenlasteks on tiigrid ja leopardid, informeerib oma kisaga nende kiskjate lähedalolekust ka teisi loomi.

Toituvad paabulinnud mitmesugustest seemnetest, taimedest, putukatest ja ussikestest. Erinevalt kanast, ei kraabi paabulinnud toiduotsingul maapinda, mistõttu on nende aias pidamine peenardele tunduvalt tervislikum.

Suguküpseks saavad paabulinnud kahe aastaselt, kuigi emaslind on mõnikord suuteline viljastatud mune munema isegi juba aastavanuselt. Pesa ehitatakse rohukõrtest otse maapinnale ja sellesse muneb emane paabulind 7-10 muna, mida asub ise ka välja hauduma. Kuuajase haudumise järel kooruvad tibud, kelle eest hoolitseb samuti ainult emaslind.

India krišnaiidiusundis on paabulinnul tähtis koht ja selle usundi sümboolikas võib sageli kohata paabulinnu enda kujutist või tema sulgedest valmistatud esemeid. Ilmselt tiheda seotuse tõttu India kultuuriga, kannab paabulind ka India rahvuslinnu auväärset ametit.

Mitmetes regioonides peetakse paabut pühaks, tarkusejumalanna ja sõjajumala linnuks. Teisal on ta aga kohaliku fauna tavapärane esindaja ning ebatavaline pole ka vaatepilt mööda külasid jalutavast või isegi pesitsevast paabust. On riike, kus praetud paabu liha peetakse delikatessiks, isaste sabasulgi kasutatakse aga kaunistuste ja ehete valmistamiseks.

Imekaunid suled, oskus kergelt kohastuda erinevate tingimustega ning vähenõudlikkus toidu suhtes on peapõhjused, miks paabut hakati kogu maailmas dekoratiivlinnuna pidama. Paabu kaunistab tänapäeval paljusid parke ja aedu.

Allikad:

    • https://en.wikipedia.org/wiki/Peafowl
    • https://miksike.ee/docs/referaadid/sinipaabu_evelin.htm
    • http://tallinnzoo.ee/animal/sini-paabulind/
    • https://www.loodusajakiri.ee/vana_loodus/arhiiv/juuli98/paabulind.htm