Kasvatatavad tõud

Saksimaa part

Selle tõu loojaks on Saksamaa ida osast, Saksimaalt Chemnitzi jõe ääres maagimäestiku põhjanõlval paiknevast Chemnitzi linnast pärit Albert Franz.

Albert Franzi eesmärgiks oli aretada mitmeotstarbeline parditõug, mis saavutaks tapaküpsuse 10 nädalaga, aga on ka heade munemisomadustega, samuti oli tähtsa kohal linnu ilusa välimiku saavutamine.

Aretusega alustati 1930 ndete alguses ja tõu loomisel kasutati ruaani, saksa pekingi ja pommeri siniseid parte. Kuigi paljude allikate kohaselt oli tõug sisuliselt juba 1934 aastaks loodud ja ka näitusel esitletud, siis II maailmasõda andis tugeva tagasilöögi. Peaaegu kogu aretusmaterjal ja loodud populatsioon hävines peale Franzi vangistamist.

1952. aastal, pärast vabastamist, alustas ta uuesti aretusprogrammiga ja arendas tõugu edasi ning 1957 aastal tunnustati saksimaa part ametlikult iseseisva tõuna Saksamaal.

Saksimaa pardi nimi on Saksamaal Sachsen Enten ja Prantsusmaal tuntud kui Le Canard de Saxe.

Ameerika Ühendriikidesse imporditi Saksimaa parditõug 1984 aastal David Holderreadi poolt ja 2000 aastal võeti see vastu Ameerika Linnukasvatajate Assotsiatsiooni täiuslikkuse standardisse.

Arvatakse, et Suurbritanniasse imporditi see tõug 1970 ndatel aastatel, Briti veelindude standardi poolt sai tõug tunnustatud 1980 ndal aastal.

Isase saksimaa pardi pea-, selja- ja tiivasulgede värv on sinakashall. Rinnasuled on rikkaliku kastani-burgundia-rooste värvusega, alaosa ja küljed on kreemjad ning kaelarõngas valge. Jalad on oranžid või punakaspruunid ja nokk kollane või oranž, sageli helerohelise varjundiga.

Emased on koorekarva näotriipude, kaelarõnga ja alakehaga. Nokk on oranž, sageli pruuni varjundiga. Jalad oranžist kuni punakasoranžid.

Munevus erinevate riikide standardites erineb, jäädes vahemikku 80-240 muna aastas. Muna värvuseks annab enamus standardeid valge, kuid on mainitud ka kreemikat tooni värvust.

Muna kaaluks on 80 grammi

Emasinnud kaaluvad 2,7 kg kuni 3,2 kg ja isasinnud 3,2 kg kuni 3,6 kg

Allikad:

  • https://www.roysfarm.com/saxony-duck/
  • https://www.breedslist.com/saxony-duck.htm
  • http://www.backyardpoultry.com/wiki/index.php/Saxony
  • http://www.domestic-waterfowl.co.uk/saxony.html
  • https://www.waterfowl.org.uk/domestic-waterfowl/heavy-ducks/saxony/
  • https://www.scallywagfarm.com/our-ducks
  • http://knowledgebase.lookseek.com/Saxony-Duck.html