Ameerika buff hani
Ameerika buff (õlevärviline) hani on üks vähestest hanetõugudest, mis on välja töötatud Ameerikas, täpsemalt Põhja-Ameerikas. Tõug standardiseeriti 1947. aastal, kui esmakordselt tunnustas seda Ameerika Linnukasvatuse Liit. Suurbritannia Veelindude Standarditesse (British Waterfowl Standard) kanti ta palju hiljem, alles 1982.aastal.
2003 aastal oli Ameerika Ühendriikides antud tõu aretuslinde natukene alla 500 ja neli kuni viis aretuskarja. Tegemist on äärmiselt haruldase hanetõug ning ta on kantud Ameerikas Ameerika loomakasvatuse tõuaretuse kaitsemeetmete prioriteetide loetelus kriitiliste tõugude hulka.
Tõu väljakujunemise või aretuse täpne ajalugu pole tänaseks päevaks selge ja vaevalt ka aeg selgust sellesse toob.
Ringleb erinevaid teooriaid, millest ühe kohaselt võis antud tõug olla pärit looduslike hallhanede karjade pärimusmutatsioonidest, teise teooria kohaselt võis see olla juba olemasolevate Euroopast imporditud buff-värviliste hanede versioon. Võis olla, et toimusid looduslikud mutatsioonid ja selektiivne sigimine. Samas võis aretaja või aretajad kasutada ristamist, kuni saadi lind, keda me nüüd tunneme kui Ameerika Buff hane. Lõplikku tõde kahjuks ei teata.
Ameerikan buff hane välimus
Ameerika Buff hani on aprikoosise värvusega, valkja kõhu, pruunide silmade ja tumedamast punakasoranžist varjundist tugevate jalgade ning sääristega, mis võivad pesitsusperioodil või siis, kui sööda jaoks pole rohtu saada, tuhmroosaks muutuda. Täiskasvanute pindmine sulestik on atraktiivne kollakaspruun-aprikoosikreem. Linnu seljal, küljel ja sabal on kreemikasvalge serv.
Kehaehitus on tüüpiliselt euroopalik. Tal on keskmise pikkusega kael sügavalt vagunevate sulgedega ning turske, jässakas keha, mille kiil on vähene või puudub üldse ning kõhuosa on ümar. Seljaosa on kergelt kumerdunud. Saba hoitakse seljajoonega samal joonel või ainult veidi sellest kõrgemal. Tema vastupidav kere on asetatud mõõduka suurusega jalgadele, mis on sobivalt üksteisest eraldatud, et tagada stabiilne toetus raskele kehale.
Tootmise ja toodangu seisukohast tänapäeval Ameerika Buff hanel praktilist majanduslikku tähtsust pole. Tegemist on ekstensiivses kasvatuses nö ilulinnuna või siis ajaloolise väärtusena kasvatatava hanetõuga, kelle puhul põhiliseks tarbimisväärtuseks on tema ilus välimus. Seetõttu on ka kasvatajaskond väga väikene ja piirdub valdavalt entusiastidega ning väiketalude ja linnuparkidega.
Nii nagu ka paljude teiste inimese poolt aretatud kodulinnuliikide ja tõugudega on ka Ameerika Buff hanede kinnitatud tõustandardid riigiti kohati erinevad või isegi väga erinevad.
Ameerika Ühendriikides kehtiva standardi kohaselt kaaluvad Ameerika Buff hanede isaslinnud u 8 kg ja emaslinnud u 7 kg.
Briti veelindude standardi kohaselt kaaluvad sama tõu isaslinnud 10 – 12,6 kg ja emaslinnud: 9–12 kg.
Munatootlikus on mõlema standardi kohaselt 15-25 muna aastas.
Oluliseks erinevuseks on ka see, et Ameerika standardis on lubatud nii standard, kui tufted versioone ehk siis ilma tutita ja tutiga variant. Briti standard tunnustab ainult ilma tutita varianti.
Allikad:
- https://www.roysfarm.com/american-buff-goose/https://en.wikipedia.org/wiki/American_Buff_goose https://en.wikipedia.org/wiki/Slow_Food https://en.wikipedia.org/wiki/American_Standard_of_Perfection https://livestockconservancy.org/index.php/heritage/internal/buffgoose https://www.purelypoultry.com/buff-geese-p-554.html https://ballyhope.com/american-buff-geese http://www.peggyspekins.co.uk/american-buff-geese.html http://domestic-waterfowl.co.uk/ https://poultrykeeper.com/goose-breeds/american-buff-geese/ https://www.localharvest.org/ark/american-buff-goose