Kasvatatavad tõud

Appenzeller Spitzhaube

Appenzeller kanade varajane ajalugu ei ole päris täpselt dokumenteeritud, teada on, et tõu ajalugu saab alguse Kirde-Šveitsis asuvast Appenzelli kantonist, kus neid 1600 ndatel aastatel pidasid kloostrites elavad mungad.

Appenzeller tõugu kana on Šveits riigi rahvuskana ja tõug on oma nime saanud Appenzelli piirkonna ja seal kantavate naiste tseremoniaalsetest pitskattega kübaratest, mida nimetatakse spitzhaubeniks ning mis meenutab tõule omast suurt ettepoole ulatuvat terava tipuga harja.

Arvatakse, et tõug kujunes välja Hollandi tõugu Brabanteri, Crevecoeursi ja La Fleche ristamise tulemusena.

Algselt kasvatasid neid kanu ainult mungad, ajapikku aga jõudis tõug ka kohalike talunike kätte. Paljude aastate jooksul kasvatati seda tõugu linde ainult Šveitsis. Alles alates 1800 ndatest aastatest levis see ka teistesse riikidesse. See andis olulise tõuke tõu arvukuse suurenemisele.

Teise maailmasõja ajal ja sellele vahetult järgnenud perioodil oli tõug  sarnaselt paljude teiste kanatõugudega väljasuremise ohus.

Olulise panuse tõu arvukuse ja populaarsuse kasvule andis Kurt Fischer,kes 1953. aastal tõi Saksamaale kõik kolm Appenzeller kana algset värvi (black, gold spangled ja silver spangled) ja hakkas neid tõsiselt aretama.

Ameerikasse jõudis tõug 1950. aastate lõpus tänu dr Albert McGraw’le, kelle sakslasest sõber tõi talle Ameerikasse paarkümmend silver spangled Appenzeller haudemuna. Sellest sai alguse silver spangled Appenzeller Spitzhaubeni aluskari USA-s.

1978. aastal jõudsid esimesed Appennzeller spitzhaubenid lõpuks Inglismaale, standardisse võeti tõug aga alles 1982 aastal.

Tegemist on kerget tõugu lindudega, kes on aretati just munade saamiseks. Tänapäeval on aga tegu eelkõige näituselindudega ja kodumajapidamise kasvatatavate lindudega, kes tööstusliku tähtsust ei oma.

Ametlikult kinnitatud värvusteks enamuses riikides on silver spangled, gold spangled, chamois spangled, black ja blue.

Kanad alustavad munemist u 5 kuuselt, munade värvus on valge ja aastane munevus 150-200 muna. Munad kaaluvad keskmiselt 55g.

Haudeinstinkt on vähearenenud.

Kuked kaaluvad 1.60-2.00 kg, kääbuskuked 600-800g

Kanad kaaluvad 1.30-1.60 kg, kääbuskanad 500-700g

Allikad:

  • http://breedsavers.blogspot.com/2011/05/appenzeller-spitzhauben.html
  • https://www.prospecierara.ch/tiere/rassenportraets/gefluegelportraets/appenzeller-spitzhaubenhuhn.html
  • https://domesticanimalbreeds.com/appenzeller-chicken-breed-everything-you-need-to-know/
  • https://heritagepoultry.org/blog/appenzeller-spitzhauben-chicken