Korniš
Korniši liha-kanatõug on aretatud Inglismaal Cornwalli maakonnas umbes 1820. aastatel Sir Walter Giberti poolt. Tõu loomisel kasutati vanainglise võitluskana ristamist malai ja ažiili võitluskanadega ning saadi korniš võitluskanatõug. Mõningates piirkondades kasutatakse ka nimetust vana-india võitluskana (old indian game).
Ameerikas oli selle tõu puhul kasutusel nimetus india mäng (indian game), kuni aastani 1905, mil American Poultry Association võttis vastu ettepaneku tõug ümber nimetada Korniš india mäng (Cornish Indian Game’iks). 1910. aastal nimetati see veelkord ümber lihtsalt Cornishiks.
1887a. viidi kornišid USA-sse, kus tumeda sulestikuga kornišid standardiseeriti tõuna 1893.a.
Valge sulestikuga kornišid saadi valge malai võitluskana ja tumedate kornišidega ristamisel ning tunnustati USA standardiga tõuks 1898. a.
Valgetäpilised punased kornišid saadi USA-s jaapani päritoluga amo ja tumedate kornišide ristamisel 1909. a., õlevärvilised kornišid 1938. a.
Lihakanatõuna hakati kornišeid aretama II maailmasõjal, ristates neid mitmete liha-muna ja lihatõugudega, et suurendada nende munatoodangut, muna keskmist massi, kooruvust ja tibude sulgedega kattumiskiirust.
Tänapäeval on valge korniš peamine isasvormi tõug krossides broilerite tootmisel. Kuked kaaluvad 3,80 kg ja kanad 2,70 kg, kääbus vormi kuked kaaluvad 2.00 kg ja kanad1,50 kg.
Korniši kanad ei ole väga head munejad, munatoodang 160…180 muna aastas. Muna keskmine mass 60…62 g, munakoor helepruun kuni pruun.
Korniši sulestik on valge, nahk, nokk ja jalad kollased, kõrvalapid punased, kõrge muru- e. hernesharjaga. Üldvälimuselt tuletab meelde võitluskanatõuge.