Minorka (Minorca)
Minorka kanatõug on oma nimetuse saanud aretuspaiga, Hispaaniale kuuluva suuruselt teise saare Menorca järgi Vahemeres.
Tuntakse kolme minorkade sulestiku värvust; musta, sinist ja valget. Minorkad on lihtharjaga, eriti suurte valgete kõrvalappidega ja musta värvust jalgadega. Kuked 3,2…3,6, kanad 2,7…3,6 kg raskused. Aastane munatoodang 150…180 suhteliselt suurt (60…65 g) tugeva valge koorega muna. Kasutatakse peamiselt ristamiseks teiste tõugude produktiivomaduste parandamiseks. Otseselt tööstuslikus linnukasvatuses minorkasid ei kasutata. Tänapäeval kasvatatakse minorkat valdavalt dekoratiivse tõuna.
Tegemist on tuntud näituslinnuga ja populaarse tõulinnuga hobikasvatajate ja kollektsionääride hulgas paljudes maailma riikides, kuid oma sünnikohas Menorca saarel oli veel hiljaaegu tegu ohustatud väljasuremisohus tõuga. Tänapäeval on see probleem riikliku põllumajanduspoliitika ja lindude taasasustamisega lahenduse leidnud.
Minorka kanatõus esineb ka roosharjaline populatsioon.
Eraldi äramärkimist väärib vahest ka fakt, et minorka kanatõug on leidnud kajastamist ka “Guinnessi rekordite raamatus” (inglise “Guinness World Records”), kui kõige suurema muna, viie munarebuga muna munejana. Muna ümbermõõt oli pikkupidi 31 cm ja ristipidi 22,8 cm. Muna munes Black Minorca 1896 aastal Inglismaal Mr Stafford’s Damsteads talus.
Allikad:
- https://www.pikk.ee/valdkonnad/loomakasvatus/linnukasvatus/toud/kanatoud/