India jooksupart
India jooksupart on tuntumaid munaparte maailmas. Tõug aretati Kagu-Aasias ja Malaisias. India jooksupardi välimik on teistest partidest erinev. Neil on kõrged jalad, pingviinisarnane püstine kehahoiak, pikk ja peenike kael. Liikudes nad ei paterda nagu teised pardid, vaid jooksevad kiiresti. Jalad on oranzikaspunased. Sulestiku värvuse järgi on enam levinud hallikaspruunid, valged, mustad, punakaspruunid ja mustrilised india jooksupardid. Täiskasvanud isaspartide kehamass ulatub 2,0 kg-ni, emaspartidel 1,75 kg-ni.
India jooksupart on väga hea muneja – keskmine toodang on 200- 250 muna aastas. Rekordtoodang 330 muna 365 päevaga saadi Austraalias toimunud vastaval konkursil. Muna keskmine mass on 70…80g. Emaslinnud hakkavad munema 4,5 kuuselt. Nende munadel puudub pardimunale iseloomulik lõhn. Munakoor on valge, munade haudeomadused on head. India jooksupardid sobivad väga hästi ristamiseks teiste parditõugudega, et suurendada munatoodangut ja kiirendada varavalmivust.
Antud tõug ei ole hea hauduja, seega on parem, kui munad inkubeeritakse. Saledad ja õrnad emased võivad isaste pideva tähelepanu tõttu kergesti viga saada, seega on tähtis, et isaseid poleks emastega võrreldes liiga palju ning kui tekib probleeme tuleks isane ja emane kiiresti lahutada. Isased on siiski iseenesest kasulikud pidada lihalindudena, kuna nad kaklevad omavahel harva.
Allikas:
- Liz Wright 2008. Choosing and keeping ducks and geese. TFH Publications, Inc. One TFH Plaza Third and Union Avenues Neptune City, NJ 07753, 128-131.
- Partide põlvnemine ja tõud, Jaanus Hämmal, EMÜ veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut
- Linnukasvatus II (2008 Tartu)