Kasvatatavad tõud

Kosovo pikaltkirev (Kosova Longcrower)

Tõug pärineb Kosovo piirkonnast ja selle ümbrusest, mis oli osa Jugoslaaviast enne selle riigi ajalooks saamist.

Kosovost levis see tõug ka teistesse Balkani riikidesse ning on tänapäeval väga laialt levinud, Serbias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Montenegros, Põhja-Makedoonias, Horvaatias, Slovakkias, Tšehhi Vabariigis, Austrias, Saksamaal, Poolas ja Rootsis .

Enne 2011. aastat oli tegu vähe peetava kanatõuga, kuid praegu kasvatatakse seda laialdaselt kogu Euroopas.Populaarsuse saavutas see just oma iseloomuliku pikalt kestva ja veniva kiremisomaduse tulemusena.

Kuked alustavad kiremist keskmiselt 6 kuu vanuselt. Keskmiseks kiremiskestuseks on 20-40 sekundit, aga mõningate isendite puhul isegi kuni 60 sekundit. Kolmandal eluaastal hakkab kiremise kestus lühemaks jääma.

Kosova pikaltkirevad on eranditult musta värvi sulestikuga, lubatud on üksikute kuldsete või punakate sulgede esinemine. Vanuse kasvades võivad sulgedel tekkida valged laigud, mis on vananemise märk. Peas on iseloomulik mustade sulgede tutt ja V kujuline hari. Nokk on kollast värvi, jalad oliivirohelised või hallikad.

Erinevate allikate andmetel munevad kanad esimesel munemisaastal isegi kuni 160 muna, aga vanusega see hulk väheneb ja stabiliseerub umbes 50-70 muna vahemikku aastas.

Muna värvus on valge ja keskmine munakaal jääb vahemikku 55-60 g

Kuked kaaluvad 2–3,25 kg ja kanad 1,5–2 kg.

Allikad:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo_Longcrower
  • https://www.domesticforest.com/kosova-longcrower-chicken/
  • https://www.feathersite.com/Poultry/CGK/Long/BRKKosova.html