Lindude rõuged

Rõugetesse haigestuvad kanad ja kalkunid peamiselt sügisel ja kevadel. Tegemist on suhteliselt aeglase levikuga viirushaigusega. Haigus ohustab igas vanuses linde. Haigus kandub haigetelt lindudelt tervetele erineval teel- inventari, sööda parasiitide jne. kaudu. Ka inimene võib olla haiguse edasikandjaks. Samuti on heaks levitajaks sääsed.

Haiguse tunnused avalduvad linnul 8-10 ndal päeval pärast nakatumist. Eristatakse kuiva ja märga vormi, viimasega kaasneb hingamisteede kahjustus ja hingamishäired. Tekivad difteerilised kõrikahjustused, mis takistavad hingamist. Kuiva vormi korral tekkivad nahale, eriti harjale, algul kollakad, hiljem tumepruuniks muutuvad kobarad- rõuged. Diffteerija kuju puhul moodustuvad suukoopasse, kurku, kõrisse ja ninakoopasse juustundunud katud. Katud eemalduvad raskesti ning nende asemele jäävad verised katud. Ohtlik on kattude esinemine kõris, kus nad võivad põhjustada lämbumist.

 

Tõrjeabinõud

Rõugeid tuleb iga 2-3 päeva tagant määrida kange desinfitseeriva lahusega. Kobarad eemaldatakse ja määritakse. Haiged linnud isoleeritakse tervetest. Parimaks ennetavavaks tegevuseks peetakse vaktsineerimist.

Allikad:

  • Kanade nakkushaigused, Arvo Viltrop, 2004
  • Linnukasvatus, prof. E. E. Penionžkevitš, 1954
  • Mississippi State University

Comments are closed.