Munapeetus

Munapeetuse põhjusteks võivad olla :

  • liiga suure mune valmimine, mida kana pole suuteline munema.
  • haigused (munajuhapõletik, kasvajad, munajuha lõtvus või keerd),
  • halvad söötmis- ja pidamistingimused, nagu mineraalainete- ja vitamiinivaesed söödad, vähene liikumisvõimalus ning halb ventilatsioon ruumides.
  • vigastused kukkumise tagajärjel või muna purunemine munajuhas.

Haige lind istub rahutult pesal, katsetab tulemusteta muneda, kuid munemist ei järgne. Lind muutub loiuks, kaotab isu, tagakeha suureneb, liikumine on takistatud, võivad tekkida halvatusnähud.

Munapeetuse kindlakstegemiseks tuleb asetada kana lauale selili ja siis katsuda käega väljastpoolt ettevaatlikult kloaagi ja kõhu piirkonda. Peetunud muna on hästi tunda nii kloaagi kaudu, kui läbi kõhuseina komplemisel.

Peetunud muna eemaldamine nõuab ettevaatust ja vilumust.

Munajuhasse viiakse 0,3…0,5g õli või muud sobilikku libestavat ainet. Sama õliga määritakse kloaaki.

Kui muna nüüd paari tunni jooksul ei välju, tuleb käed desinfitseerida, parema käe nimetissõrm kloaagi kaudu munani viia ja vasaku käega samal ajal lindu kõhu alt masseerides muna välja tuua. Seda peab tegema ettevaatlikult, et mitte vigastada munajuha.

Üheks võimaluseks on veel asetada kana selili asendisse lauale ja muna tuleb suruda õrnalt mõlemalt poolt sõrmedega kloaagi suunas.

Muna purunemist tasuks võimalusel vältida, kuid kui see võimalik pole või on juba eelnevalt purunenud, eemaldatakse sõrmega kõik kooretükid.

Allikad:

  • Linnukasvataja käsiraamat, A. Kruus, Tallinn 1964

Comments are closed.