Terasfaasan (Lophura leucomelanos)

Sulestik musta värvi ning purpurse metalse varjundiga. Selja alumises osas olevate sulgede laiad ääred on valged. Peas pikk tutt, mis koosneb mustadest sulgedest, lehvik algab pea keskelt, pea sulevaba osa on erkpunane, tiibade mustjas-sinist värvi. Alumine osa must, pruunika varjundiga. Jalad on terashalli värvi, kannustega. Nokk heleroheline. Isase linnu pikkus 65-73 cm, millest saba moodustab 25-30 cm. Emased vastavalt 50-60 cm ja 20-21 cm. Emase suled on oliivikarva-pruunikad, helepruunide suleäärtega, väljaarvatud tiibadel ja sabal, mistõttu tekib soomuste illusioon. Nii emase kui isase terasfaasani saba koosneb 16-st laiast tüürsulest.

Leviala

Selle liigi 9 alamliiki elutsevad kõik mägistes Myanmari metsades, Edela-Hiinas ning Himaalajas.

Looduses

Toituvad seemnetest, puuviljadest, putukatest ja nende vastsetest.

Paljunemine

Emased munevad 15 ja enam muna, paljud neist hauduvad mune ise ning kannavad iseseisvalt hoolt ka linnupoegade kasvatamise eest.

Eluea pikkuseks kuni 15 aastat.

Ülalpidamine

Terasfaasanid on väga vastupidavalt ning pole kapriissed. Seda liiki faasanit ei soovitata lindlas ülal pidada koos teiste kanalistega, kuna nad on liiga agressiivsed, eriti veel paljunemishooajal. Nende peamiseks toiduks on söödasegu teralistest, mille koostises nisu, hirss, purustatud mais ja muud seemned, samuti ka väikeseks tükeldatud puu- ja juurviljad. Linnupoegadele on varajases elustaadiumis hädavajalik loomne toit: putukad ja nende vastsed, mittehapu kohupiim, kõvaks keedetud peenestatud munad jms.

Comments are closed.