Lemmiklooma toitmine

Lemmikküülikute sagedane probleem on ülekaalulisus. See on põhjustatud liiga kaloririkkast söögist kombineerituna vähese liikumisega. Terve küülik peab olema sale, ribid peavad olema naha all tunda, ilma et neid kataks paks rasvakiht. Tagakehal ei tohi olla volte, mis segaksid roojamist ning emaste küülikute kaelalott ei tohi olla nii suur, et see segaks neid söömisel või enda puhastamisel.

Küülikud on rohusööjad, kellel on välja arenenud väga pikk seedetrakt, mis võimaldab neil toituda suurtest kogustest heintaimedest, lehtedest ning puu- ja köögiviljadest. Nad suudavad seedida kiudaineterikast toitu, mida paljud teised loomad ei suuda ja seda tänu koprofaagiale (oma pehmete väljaheidete söömisele otse pärakuavast). Nimelt teeb küülik kahesugust väljaheidet: kuivad ja kõvad pabulad, mis ei haise, ja pehmed, niisked, tumedad, tihti viinamarjakobarana kokkukleepunud pabulad.

Pehmed väljaheited, mida küülikud söövad, ei koosne jääkainetest vaid on mikroorganismide rikkad, mis on aminohapete, rasvhapete ja vitamiinide allikaks. Sel viisil suudavad küülikud vähese energiasisaldusega toidust välja võtta maksimumi. 

Joogivesi

Puhas joogivesi (soovitatav spetsiaalses joogipudelis) peab küülikule kogu aeg kättesaadav olema. Vesi tuleb pudelis vähemalt kord nädalas vahetada. Kui pudelisse kipub tekkima rohekas kiht, siis tuleb seda hoolikalt pesta ning vahetada vett sagedamini. Pudel ei tohi läbi tilkuda. Alati tuleks kontrollida, kas pudelist ikka vett tuleb (näpuga kuulikest keerates – nagu küülik oma keelega lakkudes teeb). Kui veetase jääb alla poole pudeli, kipuvad pudelid kergemini tilkuma hakkama.

Hein

Hein on kõige tähtsam osa sinu küüliku toidust, see peab talle alati olema kättesaadaval. Kääbusküülikutele saab heina osta poest. See on kvaliteetne, kuid eri partiid on erineva heintaimede koostisega. Poolekilosest pakist jätkub ühele loomale paariks nädalaks, olenevalt sellest, mida ja kui palju ta lisaks sööb.

Hein on kasulik sest:

  • On rikas toitainete poolest nagu vitamiinid, mineraalid ja valgud;
  • On toiduallikas küüliku seedetraktis elavatele kasulikele mikroorganismidele;
  • On kiudainete allikaks, mis soodustab seedeelundkonna tööd;
  • Annab küülikule närimist, kulutab hambaid, mis kasvavad kogu elu;
  • Heina närimine annab küülikule tegevust, aitab vähendada mittesobivate asjade närimist nagu mööbel ja tapeet
  • Tekitab täiskõhu tunde ja see aitab samuti mittesoovitavat närimist ära hoida.

 

Pea meeles, et küülikud on loodud toituma peamiselt heinast ja lehtedest, seetõttu võib hein moodustada suurema osa küüliku toidust. On kahte tüüpi heina: kõrreline hein ning liblikõieliste hein.

Liblikõieliste hein võib olla tehtud lutsernist või ristikust. See hein on toitaineterikas, kuid sisaldab rohkem kaloreid, kaltsiumi ja valku kui lemmikküülik vajab. Ainult liblikõieliste heinaga söötmine võib viia seedimisprobleemide ja ülekaalulisuseni.

Kõrreline hein on tehtud timutist, aruheinast ja muudest kõrrelistest. Kõrrelise heina koostis on varieeruv sõltuvalt heinamaast, millelt see on tehtud, kõige parem on hein, mis koosneb erinevat liiki kõrrelistest. Kõrreliste hein on rikas toitainete poolest, kuid annab vähem energiat, mille poolest ta sobib hästi lemmikküülikutele.

Heina puhul tuleb silmas pidada, et hein peab lõhnama värskelt, ei tohi olla hallitanud ja tolmav, niiske või vana  ning heina ei tohiks hoida suletud kilekotis.

Söötes küülikule heina aitab see ennetada paljusid küülikut ohustavaid haigusi!

Kuivtoidusegud

Kuivtoidusegusid on väga erinevaid ja erineva hinnatasemega, põhiliselt on saadaolevad segud pärit Hollandist, Belgiast ja Itaaliast (miks mitte Eestist?). Tavaliselt jätavad küülikud kuivtoidusegudest söömata  kahtlased värvilised toiduosad (pressitud kuulikesed, glasuuritud päevalilleseemned jms), sellised osad lähevad tavaliselt puuri koristades prügikasti. Kuivtoitu ei tohiks kaussi korraga palju panna, sest küülik otsib esmalt maitsvamaid palu ja selleks kraabib ta tavaliselt suure osa toitu kausist välja.

Aed- ja juurviljad

Aed- ja juurviljadest saab küülikule anda põhiliselt porgandit, kaalikat, hiina kapsast, peakapsast, kurki, punapeeti jne. Toit ei tohi olla mullane. Aed ja juurvilju ei pea koorima, need saab lihtsalt puhtaks pesta. Midagi ei tohiks anda korraga suures koguses. Kui su küülik ei ole varem värsket toitu saanud, on kõige parem alustada vähese hulga rohu söötmisest paralleelselt kuiva heinaga, see aitab seedeelundkonnal läbida vajalikud muutused ja paremini toota kasulikke pehmeid väljaheiteid. Kaalikat, kapsast, puuvilju jms, mis inimeselgi gaase tekitab, ei tohiks üldse palju anda.

Värsked söödad on sobilikud igas vanuses küülikutele. Kui võõrutatud küülikupoeg on hakanud juba sööma heina, siis saab ta hakkama ka värske söödaga.

Puuviljad ja maiustused

Küülikule võib maiusena enne anda puu- ja juurvilju, kui poest ostetud maiustusi, mis on tõelised tärklise, suhkru ja rasva pommid, ning võivad liigsel söötmisel põhjustada tõsiseid tervisehäireid. Eelista naturaalseid ja tervislikke maiusi. Reeglina võib anda 2 supilusikatäit puuvilju 3 kg kehamassi kohta päevas.

Puuviljadest võib anda õunu, aga väga väikestes kogustes, kuna õun tekitab palju gaase. Õuntest tuleb kindlasti eemaldada seemned, kuna need võivad põhjustada mürgistust.  Pirni, apelsini, viinamarju võib samuti anda, kuid seda harva ja väikses koguses. Ananass, papaya- on hea karvapallide lahustamisel organismis ja samuti teiste seedeprobleemide korral.

Näriliste maiustusi on poes müügil palju ja erinevaid, võite neid proovida, kuigi igale küülikule ei pruugi need meeldida. Maiustusena võib küülikule anda ka rosinaid, pähkleid, kuivatatud puuvilju – näiteks sarjast “Hea ja odav” või “Kommi asemel”.

Kuivatatud puuviljad on toitaineterikkamad kui värsked puuviljad, neid soovitatakse anda pool värskete puuviljade kogusest. Ei soovitata anda banaani ja viinamarju, kuna mõned küülikud võivad neist “sõltuvusse” sattuda nende magusa maitse pärast.

Rosinaid ja muud magusat ei soovita samuti päevas eriti palju anda (mitte üle 10 rosina täiskasvanud kääbusküülikule).

Suvine söötmine

Suvine söötmine on mitmekesisem: siis saab anda värsket rohtu, ristikut, võililli, porgandipealseid, hernekaunu, kapsa ja lillkapsa lehti, peedilehti jne. Värsket rohelist andes peab jälgima, et see ei oleks kuidagi reostatud teiste loomade väljaheidetega (oht saada sooleparasiidid!), mürkainetega, tolmuga, autode heitgaasidega.

Kuna küülik peab saama hammaste korrashoiuks ka piisavalt närida, siis võib neile kuivata ka  leiba ja saia. Sai maitseb neile rohkem, aga kõvade seemnetega leib peaks hammastele rohkem tööd andma.

Küülik sööb küll tihti, aga ta ei pea kogu aeg sööma! Rasvunud loomal on endal paha olla ja mitmed tervisehädad võivad kallale kippuda. Kõige olulisem on iseennast ohjeldada, et küülikule kogu aeg toitu ette ei tõstaks. Piisab, kui tal on ees hein ja vesi. Kuivtoidusegu võib anda üks või kaks korda päevas olenevalt sellest, kas eelmine toit on enam-vähem ära söödud; juur- ja aedvilja võib anda igal ajal. Värsket heina võib samuti anda igal ajal, kuid üleminekul kuivalt heinalt värskele heinale peab toimuma vaikselt. Alguses võite lihtsalt kuiva heina kõrvale lisada värsket heina ja lõpuks võite üldse kuiva heina asendada värske heinaga.

Toidulisandid

Tervele küülikule, kes saab toiduks heina, rohelist ja puuvilju, ei ole lisaks vitamiine vaja. Kuivtoidusegudest ja aedviljast peaks küülik vajalikud vitamiinid ja mineraalained kätte saama.

Vitamiinide vale kasutamine võib tekitada samuti terviseprobleeme. Samuti ei vaja normaalselt söödetud küülikud soola- ega mineraalkivi.

 

Allikad:

  • Minu kogemused kääbusküülikutega, Merike Koov
  • Dee Millen’s Rabbitry
  • VeterinaryPartner.com

Comments are closed.