Hooldamine

Karvkate

Hooldust vajab eelkõige karvkate. Kääbusküülikuid on erinevaid, nii sileda- kui ka pikakarvalisi. Siledakarvaliste küülikute kasukas erilist kammimist-harjamist ei vaja, küll aga vajab harjamist pikakarvaliste küülikute kasukas, kuna pikk karv tahab minna pulsti. Kevadeti ja sügiseti on loomulik karvavahetuse aeg ning siis võib karvatutte ringi lennata. Küüliku nahk on õrn ja teravate piidega kraasi ega harja loom ei kannata. Soovitav on harjata riideharja-tüüpi harjaga – see ei tee haiget ja nii saab lahtised karvad kokku koguda. Enda pesemisega saavad küülikud ise hakkama.

Küüned

Küüsi on vaja aeg-ajalt lõigata. Seda peab tegema ettevaatlikult, et küüned veritsema ei hakkaks. Küünte lõikama on väga lihtne, kuid parem on seda teha kahekesi- üks hoiab küülikut ja teine lõikab küüsi.

Hambad

Küülikul kasvavad hambad kogu elu jooksul. Hammaste hoolduseks pole tavaliselt vaja muud teha, kui anda küülikule õiget, piisavalt närimist vajavat toitu ja lisaks midagi ekstra närimiseks (kuivatatud leib-sai, küülikule sobivad oksad, puutükid jms).

Küüliku õiget hambuvust saate vaadata, kui tõstate üla huule üles ja alahuule lükkate alla (ülemised hambad peaksid ulatuma natuke alumiste hammaste peale). Oluline on siiski õige toitmine – toit peab andma küüliku hammastele piisavalt tööd, et need õigesti kuluksid.

Kui hambad kasvavad nii pikaks, et loom ei saa enam närida, tuleb minna loomaarsti juurde hambaid lühendama.

Soovitus: ära pane küülikule liiga palju head-paremat ette, muidu sööb ta ainult maitsvamaid palu, mis aga ei pruugi piisavalt närimist võimaldada.

 

Allikad:

  • Ajakiri Lemmik 4/2006
  • Minu kogemused kääbusküülikutega, Merike Koov

Comments are closed.